Menu

İlk ARISSAT-1 Uçuş Birimi Yapımı Başlıyor

ARISSAT-1 takımı adına yazılı açıklama yapan Gould Smith, WA4SXM,  uçuş ünitesinin yapımının Şubat ayı başlarında Tony Monteiro’nun, AA2TX, ARISSat için uçuş biriminin elektronik montajına başlaması ile yol almaya başladığını bildirdi. ARISSAT-1 takımı aylardır prototipleri çalıştırıyordu. Muhafazaları NASA tarafından boyanan ünitelerin kablolaması Larry Brown, W7LB, tarafından yapıldı. Uçuş kartları Microchip ARISSat ekibi ve Chuck Gren, N0ADI, tarafından yapılırken Chuck aynı zamanda tüm uçuş birimlerini kontrollerini yaptı.

Resimde de gördüğünüz gibi, Lou McFadin, W5DID, Bob Davis, KF4KSS tarafından tasarlanan uçuş  karkasının neredeyse tümünü bir araya getirdi. Lou karkası Orlando’da yapılacak HamCation’daki AMSAT pavyonunda sergilemeyi planlıyor. İlk iki uçuş TX / RX / Command alıcı modüllerinin ise Bill Ress’ten, N6GHZ, Şubat ayında gelmesi bekleniyor.

Öğrendiğimize göre ARISSat’a yeni bir çağrı işareti verilecek ve bazı ek Rus’ça tebrik mesajları da eklenecek. Böylece FM Downlink üzerinden on iki dilde 25’den fazla uluslararası selamlama mesajı yayınlanacaktır.

Selamlara ek olarak sesli olarak uydu kimliği, ses telemetri değerleri, SSTV görüntüleri, CW sinyalleri, ve Phil Karn, KA9Q, tarafından tasarlanan yeni 1k BPSK sinyali ile de tam telemetri ve deney verileri, 16 KHz. genişliğindeki transponder tarafından gönderilecek.

Rusya’dan Kurst Devlet Üniversitesi  misyon için deneme ve Gümüş-Çinko pil desteği sağlamaktadır. (Haber kaynağı: AMSAT)

Beğen  
Yazar

TAMSAT / İstanbul

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir