Menu

ARISSAT-1 Tasarım Gözden Geçirme Toplantısı Orlando’da Yapıldı

AMSAT, NASA ve Microchip’in ARISSat takımı Pazartesi ve Salı 15-16 Şubat 2010 tarihlerinde Orlando Florida’da tasarım gözden geçirme toplantısı yaptılar. Yapılan (23) sunumda uydunun çalışma, durum ve uydunun önemli bileşenlerinde yapılan test sonuçları sunuldu.

Üyelerin çoğu, kendi hafta sonları ve tatil zamanlarından fedakarlık ederek Pazartesi (12) saat ve Salı günü (9) saat süren oturumlara katıldılar. Toplantı daha fazla çalışma gerektiren alanların belirlenmesi ve tanımlanması açısından çok başarılı oldu. 

Üzerinde çalışma gerektiren ana öğeler sırası ile “Max Power Point Tracker”, ICB (Interconnect Kartı), akü için daha sıcak bir ortam yaratılması, güç yönetimi yazılımı ve IHU yazılımı yer aldı.

Bu arada prototip uydu sergilendi ve ek ünitelerin yapımına da devam edildi. Neredeyse tüm uçuş elektroniği ile ilgili elektronik devreler yapıldı ve kontrol edildi.

Bundan sonraki adımın ise test dökümanlarının hazırlanması ve NASA ile termal, vakum ve titreşim test planlarının geliştirilmesi için işbirliği yapılması olarak belirlendi.

Şu anda gelinen noktada Mart ayında operasyonel ve incelenmesi tamamlanmış bir uydu teslimi olası görülmüyor. Yeni bir fırlatma tarihi için gerekli görüşmelere 2010 yılı sonlarında başlanacak.

Resim. Arissat-1 çalışmalarından bir kare.

PDF formatında sunumlara kısa bir süre için ARISSAT-1 tasarım gözden geçirme web sayfası altında erişilebilir. (Haber Kaynağı: AMSAT)

Beğen  
Avatar
Yazar

TAMSAT / İstanbul

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir