Menu

HAVELSAT ve BeEagleSat Uzaya Bırakılıyor

Avrupa Birliği QB50 projesi kapsamında geliştirilmekte olan HAVELSAN ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ‘nin ortak çalışması HAVELSAT ve BeEagleSat küp uyduları bugün uzaya bırakılıyor. Bu iki uydu Belçika’da yerleşik von Karman Enstitüsü (VKI) tarafından yürütülen Avrupa Birliği FP7 projesi 50 küp uyduluk QB50’nin parçası. QB50 projesi kapsamında akademik kurumlar tarafından geliştirilen küp uyduların termosfer tabakasına yerleştirilmesi ile yerinde çok noktadan ortam ölçümleri yapılması, yapılan ölçümlerin Dünya’nın farklı yerlerinde bulunan yer istasyonları tarafından toplanması, toplanan bilgilerin paylaşılması amaçlanıyor. Bu yeni ölçümlerle mevcut termosfer modellerinin iyileştirilmesi hedefleniyor.

Uydulara ait teknik detaylar ve frekans bilgilerine buradan ulaşılabilmektedir.

Uydular bugün itibarı ile TSİ 11.25’te aşağıdaki plan uyarınca Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’den bırakılacaktır.

Uyduların izlenmesinde başlangıç olarak ISS’e ait telemetre verileri kullanılabilecektir. TLE verileri yayımlanmaya başlandığında tüm takipçiler ile TLE verileri paylaşılacaktır.

Ülkemiz adına gönderilen uydular için takip bilgileri ve işaretçi (beacon) içeriği aşağıdaki gibidir.

TAMSAT; HAVELSAN ve Hava Harp Okulu’nda bulunan Uydu Yer Kontrol İstasyonlarının kurulumu ve aktif hale getirilmesinde çalışmalarda bulunmuş, bu desteğini uyduların izlenmesi ve iletilen verilerin toplanması kapsamında da devam ettirecektir.

Beğen  
Yazar

TAMSAT Yönetim Kurulu İdari Başkan Yardımcısı. Çağrı İşareti: TA2IRU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir