Menu

Güneş Panelini Simüle Eden Güç Kaynağı

Güneş paneli ile çalışacak bir devreyi test etmek isteseniz o gün hava ya kapalı ya da yağmurlu olur. Peki akşam test etmek isterseniz? Bir güneş paneli bildiğimiz bir güç kaynağı biçiminde çalışmıyor. Bu sebepten test edilecek devrenin girişine ayarlı bir güç kaynağı bağlayarak doğru sonuçlara ulaşamayız. Bir güneş paneli özellikleri nelerdir nasıl çalışır? Aşağıdaki grafiklerde basit açıklamalar bulacaksınız.

Güneş panelleri için birkaç önemli parametreyi de aşağıdaki şekilde görmekteyiz.

  • Isc Güneş paneli kısa devre işen ölçülen akım
  • Vmax Güneş paneli açık devre iken ölçülen akım
  • MPP Güneş panelinden maksimum güç alındığı nokta
  • Imp Güneş panelinden maksimum güç alındığındaki akım değeri
  • Vmp Güneş panelinden maksimum güç alındığındaki gerilim değeri

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı gibi güneş paneli voltajı ve akımı sabit olmayan bir kaynaktır. Eğer yeterli parasal kaynak sağlayabilirseniz bu işi yapan profesyonel güç kaynakları vardır ve biraz! pahalıdırlar.

Aşağıda tasarlanmış olan devre çok basit olup profesyonel cihazlar gibi olmasa da işimizi görebilir.

Devrenin girişinde klasik bir ayarlı güç kaynağı kullanılmaktadır. P2 potansiyometresi ile Voc voltajı ayarlanmakta P1 ile de Isc akımı ayarlanmaktadır. Isc ayarlanırken iç direnci mümkün olan en küçük olan bir ampermetre örneğin multimetrenin 10A kısmımı kullanmanızı öneririm. Daha küçük değerde bir ampermetre kullanırsanız ampermetrenin iç direnci hataya yol açacaktır.

Yukarıdaki güç kaynağı ile STV1040 kullanarak yaptığımız MPPT özellikli bir güneş paneli güç kaynağı devresini başarıyla test ettik. STV1040’lı devreyi daha önce test etmek için bir güneş paneli bloğu ve güneşli bir hava ya da 1-2kW lık bir projektör kullanıyorduk.

Güç kaynağı 1-4,5V arası 10-500mA arası ayarlanabilmekte ve yaklaşık olarak bir güneş panelini simüle etmektedir. Güç kaynağını tasarlarken referans aldığım linkleri aşağıda bulacaksınız. Yapacak arkadaşlara başarılar dilerim.

Referanslar:

Beğen  1
Yazar

TAMSAT Yönetim Kurulu Başkanı. Radyo amatörü çağrı işareti TB2BCS.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir