Menu

GÖKTÜRK-2 Uydusu Fırlatma Rampasında

Çin Halk Cumhuriyeti Gansu Eyaleti Jiuquan Uzay Fırlatma Merkezi bugün bizim için önemli 140 milyon dolarlık bir misafiri ağırlıyor. Çünkü bu akşam hepimizin uzun zamandır beklediği milli askeri keşif uydumuz Göktürk-2 Türkiye saati ile (TSİ) 18.12’de uzay yolculuğuna buradan başlayacak. Fırlatma penceresi normalde 19 Aralık olarak belirlenmişti ancak fırlatmanın yapılacağı yer olan Çin’in Jiuquan’da kentindeki olumsuz hava şartları nedeniyle bir gün önceye yapılması kararlaştırıldı. Devlet büyükleri ve askeri personelin katılacağı törende fırlatma aşaması TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü‘nde canlı olarak izlenecek. 

Bu kapsamda fırlatma ile ilgili olarak Norveç ve Ankara’da bulunan yer istasyonlarında görevli TÜBİTAK Uzay personeli ile de canlı bağlantıya geçileceği bildirildi. Kendi fırlatma rampamız olmadığı için bu fırlatma hizmetini sunan Çin Halk Cumhuriyeti’ne sigorta işlemleri dahil ödenen bedel 20 milyon Euro ve bu ücret de 140 milyon dolarlık uydu maliyetine dahil. 

Resim. Göktürk-2..

Göktürk-2’nin yaklaşık 700 kilometre yükseklikteki yörüngesinde yapılacak denetim ve kontrol testleri sonrası, ilk görüntülerini 25-30 Aralık 2012 tarihleri arasında yer kontrol istasyonuna göndermesi beklenecek. Göktürk-2 ile ilgili daha önce yayınlanan yazıya ve teknik bilgilerine ulaşmak için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Yolun açık olsun Göktürk-2 !

Kaynaklar:
http://www.tai.com.tr/tr/proje/gokturk-1
http://www.tai.com.tr/tr/proje/gokturk-2
http://www.tai.com.tr/tr/basin-bultenleri/ilk-milli-gozlem-uydumuz-gokturk-2-firlatilmaya-hazir
http://www.tai.com.tr/tr/photo/gokturk-2-ugurlama-toreni/dsc-2047.jpg

Telif Hakkı Uyarısı:  
TAMSAT-Bilim sayfalarında konunun yayınlanabilmesi amacıyla, yazıda yer alan bilgi ve resimler için TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’den gerekli izin alınmıştır. Alıntılarda yazı ile birlikte orijinal kaynaklar da eklenmelidir. 

Beğen  
Yazar

TAMSAT Yönetim Kurulu İdari Başkan Yardımcısı. Çağrı İşareti: TA2IRU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir