Menu

APRS-Digipeater-1

Merhabalar. Öncelikle tüm okuyucularımıza güzel bir haftasonu diliyorum. Hızlı bir şekilde APRS (TNC-X)  makale serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. İlk giriş bölümündeki yazımızda uygulamaya dayalı bu çalışmada neleri hangi konu başlıkları altında inceleyeceğimizi belirtmiş ve bir de ürünün genel bir resmini yayınlamıştık. Bu kez ürünün satın alınma aşamasından itibaren bol resimli ve adım adım anlatımlı bölüme geçiyoruz. Tüm yazı dizisi boyunca aklınıza gelen her türlü soruyu sorabileceğinizi de özellikle belirtmek isterim.

1. Nereden satın almalıyım?

APRS (TNC-X) Digipeater (Digi)’nin ana kart ve ekipmanlarının http://www.tnc-x.com web sayfasından “Daughter Kartı”nın ise http://www.tnc-x.com/XDigi.htm sayfasından satın alınması gerekmektedir. Ürünler size de-monte (bileşenler yerlerine monte edilmemiş) kit olarak gelmektedir. Ortalama iki veya üç hafta içerisinde ürünler elinize ulaşmaktadır.

2.  Neler alınmalı?

Sipariş sırasında almanız gereken ürünler aşağıya çıkartılmıştır.

– (1 Adet) TNC-X rev 2.6 Kit without enclosure or USB (Non-US Purchases – US$52 plus shipping)

– (1 Adet) TNC-X Custom Drilled Enclosure for TNC-X ($18)

– (1 Adet) 5 Pin DIN Plug to mate with the DIN radio connector on the back of TNC-X. ($2)

– (1 Adet) X-Digi (Outside the U.S.) – $23 (The X-Digi Daughter Board)

Sipariş verirken özellikle (Outside the U.S.) seçeneği yazan ürünler seçilmelidir. Bu seçenek siparişinizi Amerika (Birleşik Devletler) dışından verdiğinizi belirtmekte olup,  ona göre kargo ücreti ödemeniz gerektiği için önemlidir.

Ürünleri satın alırken “Add to Cart” turuncu ikonu tıklanmalı, sonrasında gelen sayfadan “Continue Shopping” seçeneği seçilerek diğer ürünlerin alımına devam edilmelidir. Satın alınacak tüm ürünler seçildikten sonra PayPal ikonu seçilerek PayPal hesabınızdan ödeme yapılmalıdır.

3. Ödemeyi nasıl yapmalıyım?

Ürünleri linkini verdiğim web sayfasından PayPal aracılığı ile satın almalısınız. Bunun için PayPal hesabınızın bulunması, eğer PayPal hesabı yok ise açılması gereklidir.

4. Maliyet ne kadar olur?


Tüm ekipmanların alınması için gereken maliyet 95$ olup, ortalama 10$ civarı kargo ücreti ödenmesi gereklidir. Yani toplamda 105$ civarı TNC-X Digi alınmış olmaktadır. PayPal ödemesi yapılırken kargo ücreti de içerisinde hesaplanmaktadır.

5. Kutu içeriğinde neler gelir?

Listede belirtilen ürünleri aldığınızda bileşenler aşağıda belirtilen (4) adet malzeme poşetiyle gelmektedir.


– (1) adet X-Digi metal kutusu,

– (1) adet X-Digi ana kart ve malzemeleri,

– (1) adet X-Digi Daughter Kartı ve malzemeleri,

– (1) adet beş uçlu erkek bağlantı jack.

6. Montaj aşamaları nelerdir?

Montaj, başlı başına bir konu olduğundan daha geniş anlatıma gerek bulunmaktadır. Bu aşamalar devam eden maddelerde sıralanmıştır.

Önemli Not: Aldığımız üründe ana kart üzerinde yalnızca RS232 bağlantısı vardır. USB bağlantısı  isteğe bağlı (opsiyonel) olduğundan satın alınmamıştır.

7. Montaj aşamaları:


Ürün size kutu içerisinde ve tüm malzemeler poşetlenmiş olarak demonte halinde gönderilmektedir. Devreyi montaja başlamadan önce ekipmanların eksiksiz geldiğini kontrol ediniz. İçerisinde ana kartın nasıl montaj yapılacağı ve Daughter Kartının nasıl ayarlanacağı ile ilgili doküman da gönderilmektedir.


Önce Daughter Kartı daha sonra ana kartı montaj yapmanız malzemelerin karışmasını engellemek açısından önem arz etmektedir. Her iki kart, kutu içerisinde ayrı ayrı poşetlenmiştir.


Özellikle ana kart üzerinde bulunan hassas malzemeleri monte ederken açıklayıcı şema ve yerleştirme planına dikkat ediniz.


Toleranslı dirençleri montaj yaparken renklerine dikkat etmeli ve açıklamaları mutlaka okumalısınız. Montaj yapılacak tüm malzemelerin ana kart üzerinde nereye monte edileceği gelen dokümanda belirtilmiştir. Montaja önce direnç ve kondansatörlerden başlayınız. Daha sonra entegre soketi (soket yönüne “tırnak işaretine” dikkat ederek) ve jumperlerin montajına geçiniz.


Bazı ürünlerin nasıl montaj yapılacağı resimlerden de anlaşılacağı gibi farklılık göstermektedir. Özellikle Daughter Kartı ana kart ile birleştiren jumper kısmına dikkat edilmelidir. Daughter Kart üzerinde bulunan ve ana kart üzerindeki sokete geçirilecek olan jumper karta tersten lehimlenmelidir.


İyi bir lehimleme için 30W civarında ucu temiz %60 kalay-%40 kurşun karışımı lehim kullanınız ve plaketi fazla ısıtmayınız. Unutulmamalıdır ki plaket çift katlı olarak yapıldığından yaptığınız lehimin alt kata da geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle ne çok fazla, ne de az ısıtılmamalıdır.

Lehimleme işleminde mümkün olduğu kadar pasta vs. kullanmayınız.Jumperlar 2’li -3’lü ve 8’li olmak üzere birkaç model olup, hangi jumperin nereye takılacağı doğru tespit edilmelidir.


Kit içerisinde gelen Kırmızı, Yeşil ve Sarı Led ler doğru yere bağlanmalıdır. Renk durumuna göre plaket üzerinde belirtilen [Kırmızı PTT] – [Yeşil PWR] [Sarı DCD] yerlere montaj yapılmalıdır. Ledlerin “Anod” ve “Katod” bacakları doğru montaj yapılmalıdır.


En son entegre soketleri yönlerine bakılarak plakete doğru bir şekilde takılmalıdır. Entegre soketlerinin montajı esnasında soketlerin de yönlerinin doğru takılması, sisteme zarar verilmemesi açısından önemlidir. Plaket üzerinde zaten soketlerin yönü belirtilmiştir.

Özellikle Daughter Kartında bazı malzemelerin eksik geldiği tespit edilse de, firma o ürünleri kendisinin gönderemediğini ve o malzemeleri takmanız gerekmediğini açıklamıştır.

Ledler yerlerine kutulama işlemi yapmadan önce lehimlenmelidir. Kutu montajı yapıldıktan sonra bunlar yerlerine oturacak şekilde ayarlanmalıdır.

Montaj işlemi bittikten sonra ana kart ve Daughter Kartı lehim kısmı selülozik tiner ile temizlenmeli ve pasta artıklarından arındırılmalıdır.


TNC-X digi ile telsiz arasında yapılacak olan bağlantılar için, kutu arkasına takılacak olan 5 pin’li dişi soketin montajı ve ana kart üzerindeki çıkış uçları dikkatlice yapılmalıdır. Kutu montajı esnasında önce RS232 soket cıvataları sökülerek kutu dışından sıkıştırılmalıdır. Daha sonra poşet içerisinde gönderilen plaket monte cıvatası ve ara parça doğru bir şekilde takılarak plaket kutuya sıkıca bağlanmalıdır.


Ekte gönderilen doküman’da TNC-X arkasında monte edilmiş olan çıkış soketi üzerindeki bacakların hangi uçlara bağlanacağı ayrıca belirlenmiştir.

Buraya kadar anlattıklarımı uyguladıysanız şimdi elinizde monte edilmiş ve ayara hazır bir TNC-X Digipeater olmalıdır.

Önceki Bölüm (APRS Digipeater Nedir?)

Soru ve karşılaştığınız sorunlar için buradaki soru gönderme formunu kullanabilirsiniz. Görüşmek üzere, esenkalın.

Beğen  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Yazar

TAMSAT Gaziantep

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir