Menu

AMSAT FOX-1 Uydusu İçin NASA’ya Proje Önerisi Sundu

The Radio Amateur Satellite Corporation (AMSAT) Mühendislik Başkan Yardımcısı Tony MONTERINO, AA2TX tarafından yapılan açıklamada; 14 Kasım günü AMSAT, National Aeronautics and Space Administration (NASA)’ya (ELeNa: ‘Educational Launch of NanoSat’ olarak bilinen) CubeSat Uçuş Eğitimi programları ile ilgili bir proje önerisi sunulduğu belirtilmiştir. NASA, stratejik açıdan uygun gördüğü ve eğitim amaçlarını desteklemek istediği projeleri seçeceğini bildirmişti.

Böylece seçilen projelerin uydu entegrasyonu ve fırlatma maliyetlerini de kapsayacak şekilde NASA ile bir işbirliği yapılması mümkün olacak.

AMSAT, ARRL ile birlikte çalışarak, ARRL’nin düzenlediği Öğretmen Enstitüsü Semineri’nde FOX-1‘de dahil olmak üzere özellikle bu projelerin eğitimle ilgili boyutlarını vurguladı.

Dexter’daki Bilim ve Teknoloji Okulu olan Clay Merkezi’de AMSAT’ın araştırma projesi önerisinnin önemine destek veren bir yazı da  hazırlamıştır. Clay Merkezi, ARISSat-1 gibi AMSAT uydularını K-12 öğrencilerinin eğitim faaliyetleri için kullandıklarını ve FOX-1’i de sabırsızlıkla beklediklerini belirtmişlerdir.

Proje teklifi toplamda 159 sayfadır ve tümü gönüllüler tarafından yazılmıştır. 30 Ocak 2012 tarihine kadar NASA tüm gönderilen projeleri değerlendirecek ve kazananlar ayrıca ilan edilecektir.

FOX-1 uydusunun temel özellikleri ise kısaca şöyle sıralanabilir.

Öngörülen Fırlatma Zamanları: FOX-1 için 2013 yılı, FOX-2 için 2015 yılı.
Ana Taşıyıcı Yapı: Standard 1U (Tek ünite) CubeSat tip.
Ebatlar: 10 cm. x 10 cm. x 10 cm.
Ağırlık: 1.33 Kg. (Yaklaşık)
Yörünge: 600-800 Km. dairesel
RF Özellikleri: 500 mW EIRP, U/V (Mode B). konuşlandırılabilir antenler
FOX-1 Elektronik Sistemi: Tekil Integrated Housekeeping Unit (IHU) (Ana Uçuş bilgisayarı), batarya arızası durumunda sadece gün ışığı ve güneş panelleri ile çalışma (sadece FM)
FOX-2 Elektronik Sistemi: Yazılım Tanımlı Transponder (SDX) e çoklu mod desteği.
Güç Kaynağı: FOX-1 için sabit güneş panelleri, FOX-1 için konuşlandırılabilir güneş panelleri.
Bataryalar: NiCad veya Lithium-Ion

İleriki zamanlarda FOX-1 ve 2’nin detaylı yazısında görüşmek üzere.

Beğen  
Yazar

Yazar; İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olup, TAMSAT'ta fizik/fizik eğitimi danışmanı ve genç takım koordinatörü olarak görev almakta, güneş radyasyonunun uzay araçları üzerindeki etkisi üzerinde araştırma yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir