UBAKUSAT Yörüngede Yolculuğa Hızla Hazırlanıyor. 

 A.Tahir DENGİZ, TA2T
 11 Mart 2015

TAMSAT – AMATÖR  UYDU TEKNOLOJİLERİ DERNEĞİ, ülkemizin tüm Telsiz ve Radyo Amatörlerini, 2016 yıl başından itibaren uzayda buluşmaya çağırıyor.

T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB) ile Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü  (HUTGM)’nün çok değerli teşvik ve yönlendirmeleri ile TAMSAT‘ta yeni bir heyecan yaşanıyor.

TAMSAT’ın ana yük ve bir dizi ürün ile yer aldığı bu projenin en büyük destekçisi; tüm çalışmalarımızda olduğu gibi İstanbul Teknik ÜniversitesiUzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuvarı     (USTTL),  İTU teknoloji şirketleri Gumush Uzay Ltd. ve Ertek Uzay Ltd. de çalışmaya teknik katkı veren  kuruluşlardır.

TAMSAT, UDHB, UTGM, USTTL, Japonya Hükümeti, Laboratory of Spacecraft Environment Interaction Engineering Kyushu Institute of Technology ve JAXA , UBAKUSAT küp uydusu projesinin; geliştirilmesi ve fırlatılması işlemlerini işbirliği içerisinde hızla yürütmektedirler.

Genel Bilgiler

– UBAKUSAT uydusu 3 birim küp uydu (3U) boyutlarındadır.

Uydumuz ana yük olarak TAMSAT tarafından geliştirilen Lineer VHF/UHF Transponderi taşımaktadır. Transponder aynı zamanda uydu görev yönetimini de sağlamakta olup, 50KHz bant genişliğine sahiptir.

– Uydunun BEACON sistemi de yine TAMSAT tarafından geliştirilmiştir.

– Yine TAMSAT üyeleri tarafından hazırlanan ve sadece tek  bir karttan oluşan “Mini TAMSAT” uydusu da aynı gövde içinde yer alan 2’nci uydu olarak; ilk uzay deneyimini yaşayacaktır.

– UBAKSAT Uydusunun mekanik yapısı Gumush Uzay Ltd. tarafından sağlanmaktadır.

– Uydunun pasif yönelim kontrol sistemi; İTÜ USSTL tarafından geliştirilmiştir.

– Uydu antenleri USTTL tarafından geliştirilmiştir.

– Uydu elektrik güç sistemi ticari olarak tedarik edilmiştir. 30 W/saat pil kapasitesi vardır. Panel tasarımları USTTL ve Gumush Uzay Ltd. tarafından yapılmıştır.

– Uydu yazılımı TAMSAT ve USTTL işbirliği içerisinde hazırlanmaktadır.

– Uydu testleri USTTL’de gerçekleştirilecektir.

Uydu uçuşa hazır halde Japonya, Laboratory of Spacecraft Environment Interaction Engineering Kyushu Institute of Technology’de uçuş öncesi kabul testlerinden geçecek ve fırlatılmak üzere JAXA’ya 2015 yazında teslim edilecektir.

Fırlatma UDHB-HUTGM ve Japonya-JAXA tarafından karşılanacak ve gerçekleştirilecektir.

– Fırlatmanın 2016 ilk yarısında gerçekleşmesi planlanmıştır.

Tahmini Uydu Frekansları (Koordinasyon sonrasında kesinleşecektir):

Transponder:
Uplink 145940 – 145990 MHz
Downlink 435200 – 435250 MHz

Beacon:   
Downlink437.225MHz

Fırlatma öncesi uydunun ilgili frekansları takip için duyurulacaktır. Uydu ile ilgili yapılan çalışmalar, dizayn ve test aşamaları ve bu konudaki gelişmeler resimleri ile birlikte ana sayfamızda ve UBAKUSAT kategorisi altında dönem dönem sizlerle paylaşılacaktır.

Çevir
İngilizceJaponca , Almanca , Azerice , EndonezyacaÖzbekçeArapça , Rusça , İtalyancaFransızca

 

Bu yazıya 6 yorum yapılmış.

  1. Başarılarınızın devamını diliyorum.

  2. Başarılarınızın devamını dilerim

  3. Heyecanla çalışmaları takip ediyorum. UBAKUSAT’ın becaon ve downlink frekanslarını dinlemek üzere hazırlık yapıyorum. Herkese selam sevgi ve başarılar… 73’s

  4. Çalışmalardan bu kadar dar bir çevrenin heyecan duymasına üzülüyorum heyecanla takip ediyorum,emeğinize sağlık

  5. Yıl olmuş 2015 artık kendi teknolojimizi ilerletmemizin zamanı.

  6. Wonderful news n this new amateur radio satellite. GOOD LUCK with the project! -Clint Bradford K6LCS from California US

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?