Menu

NASA’dan Işık Emen Süper Siyah Madde Buluşu

NASA şimdiye kadar bulunan maddelerden daha farklı, ışığı neredeyse tamamen emebilen bir madde geliştirdi. Bu madde sayesinde uzayın daha derinlerini de gözlemek mümkün olabilecek.  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), kızılötesi, ultraviyole ve görülebilir ışığı yüzde 99 oranında emen siyah nano materyal malzeme ile ilgili bilgilendirme yaparak; bu maddenin kullanım amaçlarından birinin bilim insanlarının keşif için kullandıkları sinyalleri güçlendirmek olduğunu açıkladı.

 Geliştirilen materyalle birlikte uzayın şu an olduğundan daha kapsamlı bir şekilde gözlenebilmesi; normal ışıkta görülemeyen yerlerinin ve yüksek kontrastlı bölgelerinin de keşfedilebileceği umuluyor.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi Mühendis ekibi, SPIE Optik ve Fotonik konferansında, son bulgularını bildirdi. 10 Goddard Teknologlar lideri John Hagopian, yapılan testler ile bu materyalin soğurma kapasitesinin doğrulandığını açıkladı.

Süper ışık emici siyah materyal insan saç telinin 10 binde biri kalınlığındaki karbon çubuklardan oluşuyor. Bu çubuklar arasındaki mini boşluklar ışığı emiyor.

NASA, benzer materyallerin daha önce geliştirildiğini ancak bunların sadece normal ışık ile ultraviyole ışınları emebildiğini açıkladı.

TAMSAT – Bilim

Kaynak

http://www.nasa.gov/topics/technology/features/super-black-material.html

Beğen  
Avatar
Yazar

Yazar; İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olup, TAMSAT'ta fizik/fizik eğitimi danışmanı ve genç takım koordinatörü olarak görev almakta, güneş radyasyonunun uzay araçları üzerindeki etkisi üzerinde araştırma yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir