Menu

LARES (Lazer Görelilik – LAser RElativity) Uydusu

LARES; aslında bu uydu da Pazartesi günü fırlatılacak olan Vega roketinin içinde bulunmasına rağmen yazımızın konusu dışındaydı. Ancak ilginç özelliğine istinaden bilgi mahiyetine eklenmesinde sakınca görmedik. LARES kendi alanında ilk olmamakla birlikte türünde fırlatılacak en son uydular arasındadır.

Hem roketin en önünde, hem de birincil öncelikli yük olmasına rağmen bu uydunun pasif bir uydu olduğunu söylesem eminim yüzünüzde bir gülümsemeye neden olacak.

Gerçekten de bu uydu pasif yani herhangi bir haberleşme iletişim donanımı taşımayan devasa yansıtıcı bir top. Çok özetle bütün işlevi yerden gönderilen hassas lazer işaretlerini geri yansıtan bir ayna.

Tungsten alaşımlı 386,8 Kg. ağırlığında 182 mm. çapında gövdesi etrafında 92 adet köşeli küp tip lazer reflektör bulunan ASI ve ESA tarafından geliştirilmiş uydu şu an, yörüngesinde görev almak için geri sayımı beklemekte.

Hemen belirteyim her ne kadar işlevi basit gibi görünse de bu çalışma aynı zamanda uzun soluklu Lazer International Laser Ranging Service (ILRS)’nin de bir parçasıdır.

LARES

Resim. Vega roketine yerleştirilmiş görünümü. (Credits: ASI/ESA)

Uydunun diğer sinyal yayan uydulara nazaran en belirgin farkı ise aslında sessiz yani pasif bir uydu oluşu. 71.5 derecelik eğim, 1.420 Km. yükseklikteki yörüngesinde görev yaptığı sürece yerden gönderilen hassas ölçümler amacıyla kullanılacak olan lazer ışınlarını yeryüzüne geri yansıtacaktır.

Video-LARES uydusu temiz odada yapılan dağıtıcı platforma yerleşim esnasında görülmekte. Devamında [03.44]’te yansıtıcı reflektörleri, [05.57]’de yerde solda duran ikizini izleyebilirsiniz.

LARES bu özellikleri ile birlikte Vega roketinin faydalı yük kısmında en uçta birinci nitelikli faydalı yük olarak planlanmıştır.

Kaynaklar:
http://www.asi.it/en/activity/cosmology/lares
http://ilrs.gsfc.nasa.gov/
http://www.messagetoeagle.com
http://en.wikipedia.org

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir