Menu

Juno, Jüpiter’e Doğru Yola Çıktı…

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Jüpiter’e yolculuk için hazırladığı uzay aracı Juno’yu 5 Ağustos tarihinde fırlattı. Yolculukla, güneş sistemiyle ilgili bilinmeyenlerin gün yüzüne çıkarılması planlanıyor. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) yeni uzay mekiği, güneş enerjisiyle çalışan Juno, Jüpiter’de beş yıl sürecek bir araştırma gezisine çıkıyor. Uzay aracı Juno, 5 yıl sürecek yolculuğun ardından 2016’da Jupiter’e ulaşacak. Gezegen ile onu çevreleyen radyasyon kuşağından geçecek olan Juno, Jüpiter’e daha önce hiç olmadığı kadar yaklaşacak. Gezegenin yörüngesinde bir yıl geçirecek olan Juno, dev gezegenin ne kadar su tuttuğunu araştıracak.

Juno, Jüpiter’in çok büyük olan manyetik alanlarını neyin tetiklediği, yoğunluğunun ve sıcak atmosferinin altında sert bir çekirdeğin olup olmadığı gibi sorulara da yanıt arayacak.

Teksas’taki Güneybatı Araştırma Enstitüsü bilim adamlarından Scott Bolton, “Jüpiter, nasıl oluştuğuna ilişkin birçok bilinmeyeni barındırıyor” dedi.

Bilim adamlarının Güneş Sistemi’nde, Güneş’in doğumundan sonra oluşan ilk gezegen olduğunu düşündüğü, ancak bunun nasıl olduğunun bilinmediği Jüpiter’e ilişkin ortaya çıkarılamayan anahtar verilerden birini de Dünya’dan 5 kat uzakta Güneş’in etrafından dönen bu dev gezegenin içinde ne kadar su bulunduğu sorusunun yanıtı oluşturuyor.

Güneş gibi ana olarak hidrojen ve helyumdan oluşan, az miktarda da oksijen gibi diğer elementleri içen Jüpiter’de, oksijenin hidrojenle suyu oluşturduğu düşünülüyor, bunun da uzay aracı Juno’nun sekiz bilimsel malzemesinden biri olan mikrodalga alıcılarla hesaplanması amaçlanıyor.

 

 Resim 1. Juno’nun kanatlarını açmış halini gösteren 3D resimde, üç adet güneş paneli açılmış durumdalar [3].

Jüpiter’in su içeriğinin gezegenin, nerede ve nasıl oluştuğuyla doğrudan bağlantılı olduğu belirtilirken, bazı verilerin, gezegenin Güneş Sistemi’nin daha soğuk ve alttaki bölgelerinde oluştuğuna, daha sonra içe doğru geçtiğine işaret ettiği kaydediliyor. Bazı bilgisayar modellemelerinde ise Jüpiter’in oluşumunun da şu andaki yerinde olduğu gösteriliyor.

Büyüdükten sonra bütün kardeş gezegenlerinin iki katından fazla hale gelen kütlesi Jüpiter’e, hemen hemen bütün ilk oluşum maddelerini tutacak çekim gücü sağlıyor.

Resim 2.  Jüpiter, eşi Juno ve Galileo Galilei temsil eden üç LEGO figürü Juno uzay aracı yanında gösterilmektedir. (Resim: NASA / JPL-Caltech / KSC)

 http://www.youtube.com/watch?v=_p3F9LpDxYw

Video 1. Videoda Juno’nun görev planı anlatılıyor.

Güneşin enerjisini kullanacak olan araç, Jüpiter’in kutuplarının üzerinde, bulut tepelerine 5 bin kilometre yakında, yörüngede bir yıl geçirecek. Sadece NASA’nın son uzay aracı Galileo’nun atmosfer araştırmasında gezegene daha fazla yaklaşılmış, ancak Galileo, gezegenin parçalayıcı basıncına ve yoğun sıcağına yenik düşmeden önce sadece 58 dakika veri gönderebilmişti.

Juno’nun elektronik kalbi, titanyum bir kasa ile korunmasına rağmen, yine de bir yıl sonra Jüpiter’in ağır radyasyon ortamına düşecek. Uzay aracının son hareketi de gezegenin atmosferine dalmak olacak.

  http://juno.wisc.edu/animation_simulation.html   Linkine tıklayarak, Juno’nun neler yapacağını ve yolculuğunu anlatan simülasyonu izleyebilirsiniz.

Uzay aracının keşif yolculuğunun maliyetinin 11 milyar doları bulması bekleniyor.

Kaynaklar

[1] http://juno.wisc.edu/mission.html
[2
] http://www.nasa.gov/mission_pages/juno/main/index.html 

[3] http://www.nasa.gov/mission_pages/juno/news/juno20110805.html 
[4] http://juno.wisc.edu/animation_simulation.html 
[5] http://www.cnnturk.com/

Beğen  
Yazar

Yazar; İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olup, TAMSAT'ta fizik/fizik eğitimi danışmanı ve genç takım koordinatörü olarak görev almakta, güneş radyasyonunun uzay araçları üzerindeki etkisi üzerinde araştırma yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir