Menu

Azerbaycan İlk Uydusunu 2012’de Gönderecek !

Kardeş ülkemizden öğrendiğimiz uydu haberi bizi sevindirdi. Azerbaycan devlethaber ajansı AZERTAC’ın haberine göre, Azerbaycan’ın ilk iletişim uydusunu 2012 yılında uzaya göndereceği bildirildi. İletişim ve Bilişim Teknolojileri Bakanı Ali Abbasov, 2012 yılının Azerbaycan’ın uzay hayatında önemli bir yıl olacağını ve ülkenin ilk iletişim uydusunun uzaya gönderileceğini söyledi.

Uydunun yapım çalışmaları hala devam ediyor. 2012 yılının son çeyreğinde gönderileceğinin altını çizen Abbasov, ikinci uydu için ise projelendirme sürecinin tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde ihale açılacağını duyurdu.

Abbasov, konuşmasında uydunun maliyeti konusunda da bilgi verdi. Projenin toplam değerinin 250 milyon dolar olduğunu ve finansmanının yüzde 85′inin dış krediler, yüzde 15′inin ise devlet bütçesinden karşılanacağını kaydetti.

Abbasov, uydunun ticari boyutunun da olduğu ve 5-7 yıl gibi bir sürede maliyetini karşılayacağını söyledi. Gönderilecek uydunun sadece yüzde 20′sinin Azerbaycan tarafından kullanılacağının altını çizen Abbasov, uydunun yüzde 40′nın kullanma hakkının Malezya tarafından satın alındığı, kalan hisseler için de diğer ülkelerden teklifler beklediklerini ifade etti.

Uydunun kapasitesinin, İskandinav ülkeleri haricinde bütün Avrupa’yı, Asya kıtasının yarısını ve Kazakistan’ın tamamına yakını kapsayacağı bildirildi.

AzerSat’ın Özellikleri

AzerSat-1 (Azerice: AzərSat-1), Azerbaycan’ın ilk uydusu olacak. Orbital Sciences Corporation tarafından yapımı devam etmektedir. Fransız Guyanası’ndaki Guyana Uzay Merkezi‘nden 2012 Ağustosu’nda uzaya fırlatılması ve 46° Doğu yörüngesel konumuna yerleştirilmesi planlanıyor. Uydu Avrupa’yı, Asya’nın önemli bir parçasını ve Afrika’yı kapsayacak. TV, radyo ve internet yayınlarının aktarımını sağlayacak.

Uydu 120.000.000 $’a maloldu. Uzay Bilişim Merkezi tarafından yerleştirilecek. Arianespace’in başkanı Jean-Yves Le Gall uydunun ağırlığının 3 ton olacağını vurguladı. Nisan 2011′de, Birleşik Devletler İthalat-İhracat Bankası yapım maliyetinin %85′inin taksit şeklinde Azerbaycan tarafından ödeneceği bu projenin finansmanını onayladı. Kalan %15 devlet fonundan ödenecek.

Video: Azerbaycan uydu çalışmasının “ilk adım” konulu tanıtımı.

Uydunun fırlatımı STAR-2 platformunda olacak ve 36 transpondör için yaklaşık 5 kilowatt güç harcanacak. Uzay-içi testlerinin tamamlanması üzerine, uydunun üzerindeki çalışmaların kontrolü Azerbaycan İletişim Bakanlığı ve IT‘ye devredilecek. Uydunun kullanım süresi 20 yıl olacaktır.

Uydu üzerindeki çalışmalar Azerbaycan İletişim Bakanlığı ve IT altında çalışan ve devlete bağlı olanAzerSpace tarafından denetleniyor.

Azerbaycan uzaya bir uydu fırlatmakla uzay endüstrisi alanında ileriye dönük büyük bir adım atmış olacak. Buna ek olarak, Azerbaycan Ulusal Uzay Ajansı‘nın müdür yardımcısı, Tofig Suleymanov Azerbaycan’ın Dünya’nın içini ve atmosferini öğrenmek için 2014′te ikinci yapay uydunun fırlatılabileceğinin sinyalini verdi.

Fatma Nur AKI, TA2AKI
TAMSAT

Kaynaklar

http://tr.wikipedia.org/wiki/AzerSat_1
Resim: http://ru.salamnews.org/tr/infografik/sh

Beğen  
Avatar
Yazar

Yazar; İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olup, TAMSAT'ta fizik/fizik eğitimi danışmanı ve genç takım koordinatörü olarak görev almakta, güneş radyasyonunun uzay araçları üzerindeki etkisi üzerinde araştırma yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir