01-Haberler

Göktaşı İnceleme ve Satış Talepleri Hakkında

Değerli ziyaretçilerimiz; Bingöl iline düşen göktaşının ticari bir meta haline gelmesinden sonra artan ilginin de etkisi ile çok sayıda e-posta almaktayız. Bunların bir çoğu bilimsel düşünceden uzak ve ticari satış bilgisi içeren, nasıl satabileceğini soran ya da bizim satın almamız için resimleri gönderilen mesajlardır. Konuyla ilgili makale altında her ne kadar defaten yorumlarda bunu belirtmiş olsak da, mesajlarda bilgi edinmek yerine bilimi bir kenara bırakıp doğrudan ticari getiri kısmına odaklanıldığından bu açıklamayı yapmak gerekli olmuştur.

TAMSAT web sayfası üzerinde yayınlanan makaleler popüler bilim yazılarıdır. Hiç bir yöneticimiz, yazarımız ya da bilim insanımız bu tür göktaşlarının ve/veya meteorların satışı, alışı, aracılık konusunda ilgili değildir.

Bizler sorumluluğumuz gereği gelen mesajların tümünü ilgili mercilere aktarmakla yükümlüyüz.

Doğacak sorumluluk ise mesaj sahibine aittir. Ziyaretçilerden gelen bu tür mesajlar ileriki günlerde yayınlanmayacak, yorumlar da onaylanmayacaktır.

Bu konuda aşağıdaki bilgi mesajını okumanızı öneririz…

  • Elinizdeki örneğin gök taşı olup olmadığından emin olmanız için öncelikle, web sayfamda (www.turk-met.net) ana ekranda açılan belgeye bir göz atmanız faydalı olacaktır.
  • Sonrasında ise yine emin olamıyorsanız ilk etapta fotoğraflarını gönderebilirsiniz.
  • Gerekirse sizden numune talep ederiz ve gök taşı olup olmadığına bakılır.

Şu kesinlikle bilinmelidir ki, “GERÇEKTEN BİR GÖKTAŞI BULMA OLASILIĞI OLDUKÇA DÜŞÜKTÜR!!!..

Örneğin, 1332 yılından bu yana (yani 683 yılda) ülkemize düşen ve resmen kaydı yapılabilmiş olan sadece 19 meteorit mevcuttur. Yani ancak ortalama “36 yılda 1 adet bulma ihtimali” söz konusudur.

Doç. Dr. Ozan ÜNSALAN

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi
Fizik Bölümü Atom ve Molekül Fiziği A.B.D.
Vezneciler-Fatih 34134
İstanbul Türkiye

Etiketler

İlgili Makaleler

34 Yorum

  1. Bende de göktaşı var yanarak düştüğünü görüldü boru üzerine düşmüş onuda eritmiş bunu nasıl değerlendiririz?

  2. İYİ GÜNLER HOCAM ÇOK GÜZEL GÖK TAŞLARI ANLATIYORSUNUZ BENDE GÖKTAŞI BULUNUYOR ÜSTELİK BİRKAÇ KG GÖKTAŞI GÖKTEN ARAZİYE DÜŞERKEN GÖRÜP YERİ TESBİT EDİLEREK VE DİĞER GÖKTAŞLARIDA AYNI YAKIN BÖLGE ARAZİDE BULUNAN 100 KG KADAR GÖKTAŞI BULUNMAKTADIR. BUNUN SATIŞNI KİMLERE YAPABİLİRİM BU KONU İLE BİLGİ VERİRSENİZ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. mkhmimarlik@gmail.com İSTERSENİZ RESİMLERİNİDE GÖNDEREBİLİRİM. ŞİMDİDEN İYİ ÇALIŞMALAR.

  3. Mail yazdım bana dönüş yapılmadı. Bulduğum ve neredeyse göktaşı olduğuna emin olduğum taşlar var. Analizi veya öğrenmenin yolunu nasıl uygularım?

  4. Bende 650 gram gök taşı buldum ve bunun analizini yaptırmak istiyorum benimle irtibata gecermisiniz

  5. Iyi çalışmalar Adiyaman’dan yazıyor um elimde gök taşı var bunları değerlendirmek istiyorum.

  6. elimde yaklaşık 5.6 kiloya yakın oranda metoor olduğuna kanıt getirdiğim taşlar var mıknatıs çekiyor ve kırmış olduğum bir parçanın içerside parlak nikel yada diğer elementler var ve taşın erimeye yön tutmuş bir görünümü var

  7. Ben bir kaç parça buldum ince tabakası yanık mıknatıs çekiyor ve adiğer taşlara göre ağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı