TAMSAT GENÇ UZAY

Kategoriler

TAMSAT İrtibat Bilgileri

TAMSAT Amatör Uydu Teknolojileri Derneği

P.K:88 Gölbaşı 06830 ANKARA
E-posta: bilgi [at] tamsat.org.tr

Göktaşı İnceleme ve Satış Talepleri Hakkında

 TAMSAT
 2 Şubat 2014
Göktaşı Meteor Meteorid

Değerli ziyaretçilerimiz; Bingöl iline düşen göktaşının ticari bir meta haline gelmesinden sonra artan ilginin de etkisi ile çok sayıda e-posta almaktayız. Bunların bir çoğu bilimsel düşünceden uzak ve ticari satış bilgisi içeren, nasıl satabileceğini soran ya da bizim satın almamız için resimleri gönderilen mesajlardır. Konuyla ilgili makale altında her ne kadar defaten yorumlarda bunu belirtmiş olsak da, mesajlarda bilgi edinmek yerine bilimi bir kenara bırakıp doğrudan ticari getiri kısmına odaklanıldığından bu açıklamayı yapmak gerekli olmuştur.

TAMSAT web sayfası üzerinde yayınlanan makaleler popüler bilim yazılarıdır. Hiç bir yöneticimiz, yazarımız ya da bilim insanımız bu tür göktaşlarının ve/veya meteorların satışı, alışı, aracılık konusunda ilgili değildir.

Bizler sorumluluğumuz gereği gelen mesajların tümünü ilgili mercilere aktarmakla yükümlüyüz.

Doğacak sorumluluk ise mesaj sahibine aittir. Ziyaretçilerden gelen bu tür mesajlar ileriki günlerde yayınlanmayacak, yorumlar da onaylanmayacaktır.

Bu konuda aşağıdaki bilgi mesajını okumanızı öneririz…

  • Elinizdeki örneğin gök taşı olup olmadığından emin olmanız için öncelikle, web sayfamda  http://www.ozanunsalan.com/ ana ekranda açılan belgelere bir göz atmanız faydalı olacaktır.
  • Sonrasında ise yine emin olamıyorsanız ilk etapta fotoğraflarını gönderebilirsiniz.
  • Gerekirse sizden numune talep ederiz ve gök taşı olup olmadığına bakılır.

Şu kesinlikle bilinmelidir ki, “GERÇEKTEN BİR GÖKTAŞI BULMA OLASILIĞI OLDUKÇA DÜŞÜKTÜR!!!..

Örneğin, 1332 yılından bu yana (yani 683 yılda) ülkemize düşen ve resmen kaydı yapılabilmiş olan sadece 19 meteorit mevcuttur. Yani ancak ortalama “36 yılda 1 adet bulma ihtimali” söz konusudur.

Doç. Dr. Ozan ÜNSALAN

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi
Fizik Bölümü Atom ve Molekül Fiziği A.B.D.
Vezneciler-Fatih 34134
İstanbul Türkiye

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.