Merkür Gezegeninde “X” Şeklindeki Yapı

 Enver İLİKÇİOĞLU, TA8L
 10 Şubat 2012

Bir gezegene göktaşı çarptığında bir krater açılır ancak o çarpma sonucu çok büyük miktarda materyal de fırlatılır. Büyük parçalar hemen kraterin kenarında yığılırken, küçük taş ve kayalar biraz daha uzağa düşerek bir doğru boyunca zincir şeklinde yeni ikincil kraterlerin açılmasına neden olurlar. Doğal uydumuz Ay üzerinde bu yapıdan çok sayıda görülmüştür. Fakat ilk kez birbirini dik kesen iki zincirin meydana getirdiği bu “X” şekli Merkür’de görülmüştür. Merkür çevresinde dolaşan Messenger uydusunun çektiği bu fotoğrafta, 120 Km. çapında büyük bir krater görülmektedir.

“X” şekli de tam bu kraterin hemen hemen ortasında yer almaktadır. Ama her iki zinciri de meydana getiren çarpma bu büyük krater ile ilgili değildir.

Resim. İzin görünümü.

Yüzeye 10 dereceden büyük açı ile çarpan her göktaşı dairesel bir krater açar ama bundan daha küçük açı ile çarpanlar elips şeklinde bir kratere neden olurlar. Bu zincir şeklindeki yapıların elips şeklindeki kraterlerin neden olduğu ve fotoğrafta bu iki kraterin görülmediği belirtilmektedir.

Fotoğrafın altında üçüncü bir zincirin varlığı da görülmektedir. Bu açıklamalardan sonra bu yapının bilimsel bir değerinin olmadığını, haç işareti ile ilgisinin olmadığını da belirtmekte yarar var.

Sevgilerimle…

Prof.Dr. Ethem DERMAN
TAMSAT

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?